rzepa

Jak informuje „Rzeczpospolita” informatyka w służbach skarbowych ma być lepiej zorganizowana, ale może też dojść do zwolnień. Przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej zakłada centralizację służb informatycznych fiskusa. Wszyscy informatycy mają trafić do Centrum Informatyki Resortu Finansów. Efektem konsolidacji będą niższe koszty zakupów i utrzymania infrastruktury informatycznej.

Nowoczesna i efektywna organizacja informatyki dobrze odpowie na potrzeby biznesu – głosi oficjalny komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd jednak nie wspomina, że przy tej okazji ma dojść do zmniejszenia liczby pracowników KAS, a niektórzy mają stracić status członka służby cywilnej. O tym można przeczytać w ocenie skutków regulacji. Zmiany mają dotyczyć 1548 osób. Sam projekt ujawniono dopiero na dzień przed obradami rządu. Choć dotyczy spraw zatrudnienia, nie był konsultowany ze związkami zawodowymi. „Rzeczpospolita” zapytała Ministerstwo Finansów o skalę planowanych zwolnień, ale odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

całość _Informatycy w służbach skarbowych – będą zmiany w organizacji

Celem ustawy ma być przeniesienie do Centrum Informatyki Resortu Finansów wszystkich pracowników zajmujących się informatyką w poszczególnych izbach skarbowych. „Konsekwencją będzie także wprowadzenie jednolitych procesów zarządczych oraz lepsze wykorzystanie umiejętności specjalistów IT” – twierdzi MF.

Planowana roszada zatrudnienia informatyków będzie oznaczała kolejną redukcję kadr. Ministerstwo przyznaje to w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu. Napisano tam, że reforma dotyczy 1548 osób, ale nie podano skali zwolnień. Zaznaczono również, że niektórzy pracownicy zostaną wyłączeni z korpusu służby cywilnej. Oznacza to, że łatwiej będzie ich wyrzucić z pracy, a przy tym stracą prawo do wyższych odpraw i dłuższych urlopów.

Szef NSZZ Solidarność skarbowców Tomasz Ludwiński w rozmowie z „Rz” przyznał, że nie konsultowano ze związkiem tego projektu.

całość_ Administracja skarbowa chce się pozbyć części informatyków

 

Dodaj komentarz


NSZZ Solidarnośc - Zawsze w obronie Twoich praw!do góry