nik

nikW zeszłym roku administracja publiczna, czyli ministerstwa, urzędy i agencje podległe rządowi rozdały swoim ludziom 419 milionów złotych – podaje “Fakt”, powołując się na najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli. Jak czytamy, najwyższa przyznana premia wyniosła niemal 70 tys. zł.

Dokument NIK nosi tytuł “Analiza wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2019 r”. Został on opublikowany na krótko przed wyborami prezydenckimi, które zaplanowano na niedzielę, 28 czerwca.

Taki raport NIK publikuje co roku, jednak w tym, jak zauważa “Fakt”, po raz pierwszy kontrolę nadzorował Marian Banaś.

W raporcie znalazła się informacja, że w 69 skontrolowanych jednostkach na premie wydano aż 419 mln zł. To jednak o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. W ministerstwach najwyższe premie wyniosły 24,3 tys. zł, a dla szefów instytucji publicznych – niemal 69,7 tys. zł – czytamy.

NIK wskazuje, że wnioskowała już o zmianę przepisów dotyczących przyznawania nagród dla osób sprawujących kierownicze stanowiska państwowe, jednak “nie zostały wprowadzone ani zainicjowane”.

Co więcej, kontrolerzy NIK w dokumencie zwrócili uwagę na wzrost zatrudnienia wśród urzędników w 2019 roku. Podkreślają, że tak znacznego wzrostu przeciętnego miesięcznego zatrudnienia nie było od czterech lat. Jak podają, tylko w ciągu roku przybyło 5862 urzędników, a ich liczba przekracza już 510 tys.

Źródło: skarbowcy.pl

Dodaj komentarz


NSZZ Solidarnośc - Zawsze w obronie Twoich praw!do góry